PL EN DE

Prof. Miszczak: Merkel tak jak Macron jest za długofalową współpracą z Rosją

2020-01-13

 

Cała rozmowa w linku:

https://www.polskieradio24.pl/130/4428/Artykul/2435362,Prof-Miszczak-Merkel-tak-jak-Macron-jest-za-dlugofalowa-wspolpraca-z-Rosja?fbclid=IwAR3T-ScLvw3JoWEjgGzm6DL1fGyDO2gbi73JImpS_e_bLrh2EeLq5h-M_j4

W sobotę na Kremlu odbyło się spotkanie Władimira Putina z Angelą Merkel. Trwało trzy i pól godziny. Kanclerz Niemiec przyjęła zaproszenie i po raz pierwszy od prawie pięciu lat odwiedziła Moskwę, by przeprowadzić, jak to określiły niemieckie media, „rozmowy antykryzysowe”.

"Produktywne rozmowy Niemiec i Rosji"

Omówiono sytuacje w Iranie, konflikty w Libii i Syrii, konflikt na Ukrainie i gazociąg Nord Stream 2. Budowa pod koniec grudnia została przerwana grudnia wskutek sankcji USA. Obie strony określiły efekt rozmów jako "produktywne".

- Tłem tego spotkania była sytuacja międzynarodowa i na pewno doszło do ponownego zbliżenia między Rosją a Niemcami – mówił gość PR24. Dodał, że kierunek był jasny – unormować stosunki między oboma krajami.

"Nord Stream 2 będzie ukończony"

- Jeśli chodzi o Nord Stream 2 to Niemcy i Rosja dogadały się w taki sposób, że ten gazociąg będzie ukończony, a kanclerz Niemiec wróciła do swojej pierwszej interpretacji, że jest to projekt gospodarczy, a nie polityczny – mówił ekspert. Podkreślił, że zysk Angeli Merkel to także styczniowa konferencja pokojowa na temat Libii, ma ona tu zgodę Rosji i Turcji.

- Społeczeństwo niemieckie jest w kontrze do polityki prezydenta USA Donalda Trumpa, stanowisko kanclerz Angeli Merkel jest takie, że Niemcy mają równy dystans do polityki amerykańskiej jak i do rosyjskiej co powoduje, że Rosja zbliżyła się do Niemiec.

*******